Olejowanie włosów – hit czy mit?
Olejowanie włosów jest popularnym trendem w dziedzinie naturalnej pielęgnacji włosów, stosowanym przez kobiety na całym świecie. Badania naukowe potwierdzają, że korzystanie z naturalnych olejów, ale koniecznie tych tłoczonych na zimno, przynosi włosom wiele korzyści.
Co daje olejowanie włosów?
Oleje chronią włosy przed uszkodzeniami, łamaniem się oraz rozdwajaniem końcówek, poprawiając jednocześnie nawilżenie włosów, ułatwiając proces rozczesywania, a także pomagając uzyskać efekt tzw. tafli włosów. Dodatkowo, olejowanie utrwala kolor farbowanych włosów, zapobiegając wypłukiwaniu się farby i nadając im zdrowy połysk oraz nawilżenie.
Czy olejowanie włosów można zrobić źle?
Dobroczynny wpływ na stosowania oleju w naturalnej pielęgnacji włosów jest potwierdzony naukowo, jednak wokół tego prostego zabiegu pielęgnacyjnego krąży mnóstwo mitów, które niepotrzebnie komplikują sprawę, mogą sprawić, że olejowanie będzie nieskuteczne, a nawet szkodliwe. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym z nich, które mogą przyczynić się do tego, że olejowanie nie przyniesie pożądanych korzyści, a nawet może pogorszyć stan Twoich włosów.
5 największych błędów podczas olejowania włosów:
1. Olejowanie na mokre włosy albo podkład
Nakładanie oleju na mokre włosy, podkład z hydrolatu, albo polecany przez wiele influencerek żel aloesowy, szczególnie jeśli powtarzasz ten zabieg regularnie, może spowodować pęcznienie i ciągnięcie się włosów, a stąd już prosta droga do ich kruchości. Rolą oleju w swojej istocie jest bowiem zapobieganie wchłanianiu wody oraz puchnięciu włosów podczas mycia, dzięki czemu oleje zapobiegają jednocześnie wymywaniu się z włosów lipidów czy białek, dzięki czemu są w lepszej kondycji i nie stają się łamliwe. Kiedy zaś na mokre albo pokryte hydrolatem włosy nałożysz olej – robisz coś dokładnie przeciwnego. Tworzysz wokół włosów – które jak każde mokre włosy są spuchnięte i mają rozchylone łuski – warstwę okluzyjną, która zapobiega odparowywaniu wody, przedłużając efekt spuchnięcia łusek i osłabiając włosy. Szczególnie kilkugodzinne olejowanie mokrych włosów może doprowadzić do ich pęcznienia, ciągnięcia i poważnego uszkodzenia. Ponadto oleje mają właściwości antyoksydacyjne i ochronne, jednak Twoje włosy z nich nie skorzystają, jeśli pomiędzy nimi a olejem znajdzie się inna warstwa. Zauważ, że oleje z natury nie mieszają się z wodą, więc jeśli pomiędzy olejem a włosami znajduje się warstwa na bazie wody, to olej nie przeniknie do Twoich włosów. Olej po prostu spłynie po tej warstwie, tworząc miejscowe tłuste krople.
Olejowanie suchych włosów daje doskonałe efekty potwierdzone w badaniach naukowych.
2. Wielogodzinne olejowanie włosów, na przykład na noc i zbyt dużo oleju na włosy
Wielogodzinne olejowanie włosów może spowodować ich puszenie, a nawet doprowadzić do podrażnienia skóry głowy. Jeśli naolejowane włosy będą miały kontakt ze skórą przez dłuższy czas, to zaburzysz mikrobiom swojej skóry głowy, doprowadzając do problemów. Z kolei nakładanie zbyt dużej ilości oleju może sprawić, że Twoje będą wyglądały na nieumyte, a zmycie oleju szamponem może być trudne. Na włosy do łokci wystarczy około jednej łyżki oleju – ważne jest jednak dokładne rozprowadzenie oleju tak, by wszystkie włosy były równomiernie pokryte. Wystarczy trzymać olej przez 30 minut, aby w pełni zadziałał na włosach, przynosząc im dobroczynne efekty. Nie ma potrzeby trzymać go na włosach dłużej. Po tym czasie należy zmyj olej zwykłym szamponem do włosów i standardowo nałóż odżywkę.
3. Olejowanie przed farbowaniem
To zdecydowanie nie jest dobry pomysł. Może sprawić, że farba nie pokryje włosów równomiernie. Najlepiej zrezygnować z olejowania na kilka myć głowy przed farbowaniem.
4. Zmywanie oleju z włosów odżywką – tzw. emulgowanie włosów
Teoria ta nie ma sensu. Odżywka zawiera emulgatory, czyli substancje pozwalające na połączenie oleju z wodą w obrębie składu danego kosmetyku, nie na zewnątrz. Odżywka pełni zupełnie inną rolę w pielęgnacji włosów i nie jest przystosowana do usuwania oleju z włosów. Nawet jeśli w ten sposób w jakimś stopniu pozbędziesz się oleju z włosów, niepotrzebnie zużyjesz do tego dużo odżywki, marnując przy tym kosmetyk, a Twoje włosy w rzeczywistości nie będą dobrze oczyszczone. Olejowanie najlepiej przeprowadzać przed myciem włosów, a po skończonej praktyce należy normalnie umyć włosy szamponem, aby dokładnie je oczyścić skórę głowy i umożliwić jej dobre oddychanie. Powstałą przy tej czynności pianę przesuń po włosach na koniec mycia, co pozwoli usunąć z nich olej. Aby dobrze oczyścić włosy, wszystko jedno czy były one wcześniej olejowane czy nie, najlepiej umyć włosy dwa razy. Możesz śmiało sięgnąć po naturalne szampony do włosów, które nie zawierają składników mogących przesuszać włosy. Dobry naturalny szampon do włosów spokojnie poradzi sobie z domyciem włosów po olejowaniu, ponieważ taka jest jego rola. W tym celu możesz wybrać zarówno klasyczne szampony w płynie, jak i szampony do włosów w kostce, które doskonale się pienią. Po umyciu standardowo nałóż odżywkę lub maskę do włosów.
5. Olej kokosowy nie nadaje się do olejowania włosów
Olej kokosowy jest jednym z tych, które w olejowaniu przynoszą dobroczynne efekty potwierdzone naukowo. Nie jest istotne, czy masz włosy nisko-, średnio- czy wysokoporowate, ale warunkiem jest umycie włosów po olejowaniu, o czym pisaliśmy w poprzednim punkcie. Jeśli włosy zostaną dokładnie oczyszczone dobrym szamponem, nie ma mowy o ich nadmiernym obciążeniu czy nasileniu przetłuszczania, przed czym przestrzegają osoby krytykujące olej kokosowy do olejowania. Nie musisz też studiować setek artykułów i testować mnóstwa różnych drogich olejów, starając się dobrać idealny do swojego typu włosów. Olej kokosowy jest tani, łatwo dostępny i skuteczny, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze lepiej zainwestować w dobry naturalny szampon do włosów lub dobrej jakości naturalną odżywkę do włosów bez silikonów. Pamiętaj tylko, by niezależnie od rodzaju oleju – wybierać zawsze tylko oleje nierafinowane. Nierafinowany olej kokosowy sprawdzi się doskonale do olejowania Twoich włosów i taka pielęgnacja przyniesie Ci dużo dobroczynnych efektów pod warunkiem, że zastosujesz się do powyższych wskazówek.
Olejowanie włosów – czy warto?
Olejowanie włosów to popularny trend w dziedzinie naturalnej pielęgnacji włosów. Mimo dobroczynnego wpływu olejowania na włosy jak: poprawa ich kondycji i wyglądu, ochrona przed przesuszaniem i łamaniem, nadanie blasku i gładkości, źle wykonywane olejowanie oparte na wielu krążących na ten temat mitach, może skutkować brakiem oczekiwanych korzyści lub nawet szkodami dla włosów.
Najczęstsze błędy popełniane podczas olejowania włosów
Podsumujmy zatem jeszcze raz najczęstsze błędy popełniane podczas olejowania włosów:
- Nakładanie oleju na mokre włosy, co może prowadzić do ich pęcznienia i osłabienia zamiast zapobiegać temu procesowi.
- Stosowanie zbyt dużych ilości oleju lub długotrwałe pozostawianie go na włosach, co może skutkować ich nadmiernym puszeniem się, podrażnieniem skóry głowy lub przetłuszczaniem.
- Olejowanie przed farbowaniem, co może uniemożliwić równomierne pokrycie włosów farbą.
- Usiłowanie usunięcia oleju z włosów za pomocą odżywki, co nie jest skuteczną metodą oczyszczania. Dużo lepiej w tej roli sprawdzi się delikatny, ale skuteczny naturalny szampon do włosów.
- Pogląd, że olej kokosowy nie nadaje się do olejowania włosów, co jest nieprawdziwe, ponieważ jest to skuteczny i tani sposób pielęgnacji włosów, o ile zachowamy odpowiednie procedury.
Olejowanie włosów – tak! Ale z głową!
Podsumowując, olejowanie włosów może przynieść wiele korzyści, a nawet pomóc uzyskać naturalny efekt tafli na włosach, o ile jest wykonywane prawidłowo, zgodnie z zaleceniami naukowymi i z uniknięciem powszechnych błędów.